Altın Yatırımcıları Dikkat: Büyük İsimler Rakamlı Tahmin Yaptı!

altin-yatirimcilari-dikkat:-buyuk-isimler-rakamli-tahmin-yapti!

Altın, yedi aydır art arda kayıpların acısını hissediyor. Sarı metal, elli yıldan fazla bir süredir en uzun düşüşler dizisine tanık oluyor. Ayrıca bu, Fed’in art arda dördüncü 75 bps’lik artışını duyurmak üzere olduğu bir zamanda gerçekleşiyor. Analistler gelişmeleri yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Büyük ihtimalle ABD ve Avrupa’da durgunluk olacak”

Birçoğu, önümüzdeki birkaç ay içinde bir Fed pivotu veya en azından bir yavaşlama olasılığını tartışmaya devam ediyor. Bu ortamda Fed, bu Çarşamba günü başka bir aşırı oranlı faiz artırımı için yolda. Bu arada, Fed ekonomiyi yavaşlatmaya devam ederken, resesyon riski artıyor. JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon ve Goldman Sachs CEO’su David Solomon, ABD ve Avrupa’da durgunluğun çok muhtemel olduğunu söylüyor. David Solomon, şu açıklamayı yapıyor:

Muhtemelen ABD’de bir durgunluk yaşayacağız. Bence, büyük olasılıkla Avrupa’da da bir durgunluk olacak. Ekonomik koşulların buradan anlamlı bir şekilde sıkılaşacağına şüphe yok.

Altın

“Bu durumda, altın fiyatının çok iyi performans göstermesi olası”

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere Fed’in faiz kararına çok az bir süre kaldı. Asıl soru, Kasım toplantısından sonra merkez bankasının yavaşlayıp yavaşlayamayacağı. Daha yavaş bir faiz artırımı hızına geçiş altın için olumlu olacak. Bu nedenle bazı analistler değerli metal üzerinde daha fazla yükselişe geçiyor. RJO Vadeli İşlemler kıdemli emtia komisyoncusu Daniel Pavilonis, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed bu kadar agresif bir şekilde yükseltmekten geri adım atacak. Bir sonraki toplantıda bu yönde bir adım atması mümkün. Altın, dolar cinsinden çok iyi fiyatlanmadı. Doların düştüğünü görürsek, altının çok iyi performans göstermesi olası. Fed, faiz artırımlarını çok hızlı yaptı. Bu yüzden, parçaların düşmesine ve nereye ineceğini görmesine izin vermeye hazır olabilir.

Fed pivotu mümkün mü?

Ancak birçok analist, piyasaların bir Fed pivotunu olduğundan fazla tahmin ettiğini belirterek temkinli kalıyor. BBH Küresel Para Birimi Stratejisi başkanı Win Thin, şu açıklamayı yapıyor:

Piyasalar basın toplantısını yakından izleyecek. Ancak Başkan Powell’ın Ağustos sonunda Jackson Hole’dan bu yana sürekli olarak tutulan şahin tonunu korumasını bekliyoruz. Piyasalara aradıklarını vereceğini düşünmüyoruz. Kaldı ki bu bir pivot ipucu. Kararın ardından Fed yetkilileri mesajı yaymak için harekete geçecek.

ING’nin küresel piyasa başkanı Chris Turner, bir Fed pivotunun çıtasının oldukça yüksek olduğunu söylüyor. Turner, daha sonra şunları ekliyor:

Doların yükselişini beklemek için çok erken olduğunu düşünüyoruz. Ne de olsa, piyasa zaten pivotu fiyatlıyor. Aralık’ta başka bir 75 bps’lik artırım olasılığının düşük fiyatlandığından şüpheleniyoruz.

Altın

Bu yıl, sürekli yüksek enflasyon ve doların güçlenmesi, güçlü altın ETF çıkışlarına yol açtı. Standard Chartered’ın değerli metal araştırmaları genel müdürü Suki Cooper’a göre bu, fiziksel pazardaki güçlü taleple bir şekilde dengelendi. Cooper, yılın geri kalanında, fiyatlar üzerinde baskı yaratacak altın destekli ETF çıkışlarının devam etmesini bekliyor. Bununla birlikte, gelecek yıl, Standard Chartered küçük bir net giriş arıyor. Bu bağlamda analist, şunları kaydediyor:

Fed pivotu için dönüm noktası geliyor. Doların gücünün önümüzdeki birkaç ay içinde devam etmesi muhtemel.

“Altına dayalı bir para birimi neredeyse kesin!”

ABD dolarının diğer para birimlerine karşı değeri artıyor. Bu da ülkelerin bağımsız para politikası belirleme kabiliyetini sınırlıyor. Matador Gold Technologies CEO’su Deven Soni, bu yüzden altına dayalı dijital para birimlerinin benimsenmesinin muhtemel olduğunu söylüyor. Buradan hareketle Soni, şu açıklamayı yapıyor:

Dolardaki yükseliş, diğer ülkelerin kendi para politikalarını belirlemelerini engelledi. İster birincil para birimi, ister değerli metaller, altın ya da sepet tarafından desteklenen ikincil bir istikrarlı ürün olsun, bu, merkez bankacılarına kendi para birimleri üzerinde egemenlik sağlamak için sandıklarında başka bir araç vermektir.

Altın

Bu arada ABD doları endeksi (DXY) yıl boyunca yüzde 16 arttı. Soni, altına dayalı bir para biriminin ‘neredeyse kesin’ olduğunu ekliyor. Bunun altın standardına dönüş gibi olacağını söylüyor. Ancak, altına dayalı para birimlerinin çoğu ülke için birincil ödeme aracı olmayacağını kaydediyor. Bu konuda şunları ifade ediyor:

Bunu bir hükümet için alternatif bir sistem olarak görüyorum. Ama kesinlikle insanların bu istikrarlı para birimlerini dolarlarını, rublelerini ya da rupilerini harcadıkları şekilde harcayabileceklerini düşünüyorum.

“Altın, para kaybetmemek için en iyi yerlerden biri”

Deven Soni, altının performansının değişken ve belirsiz yatırım koşulları göz önüne alındığında istikrarlı olduğunu söylüyor. Altının büyük olasılıkla iyileşme göreceğini belirtiyor. Soni, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Fed’in ne yapacağını kimsenin bilmediği bu piyasadaki en büyük zorluklardan biri, insanların biraz felç olması. Gelecek yıl içinde altını 2.000 ile 2.400 dolar seviyesinde gören bankalardaki bazı gerçek uzmanlara baktığınızda, bu harika bir sonuç.

Goldman Sachs gibi yatırım firmaları, önümüzdeki on iki ay içinde altın fiyatının 2.000 doların üzerinde olacağını tahmin ediyor. Soni, Amazon hissesi veya Bitcoin gibi risk varlıklarına sahip olanların ‘biraz daha aşağı yönlü beklediklerini’ iddia ediyor. Bu bağlamda, şu açıklamayı yapıyor:

Sadece bir düz-orta yükseliş bile hala oldukça güçlü. Bir yatırımcı olarak bir numaralı kural, parayı kullanmamaktır. Altın, önümüzdeki altı ile on iki ay içinde para kaybetmemek için en iyi yerlerden biri.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Altın Yatırımcıları Dikkat: Büyük İsimler Rakamlı Tahmin Yaptı!

Category:
News