Kripto Paralar İçin Bu 4 Olaya Dikkat: Yeni Dalga mı Geliyor?

kripto-paralar-icin-bu-4-olaya-dikkat:-yeni-dalga-mi-geliyor?

ABD ile ilgili olayların geçmişi göz önüne alındığında, Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, dalgalı bir ay geçirebilir. Yeni ayın ilk on gününde FOMC toplantısı ve TÜFE verileri var. Ayrıca, bu zaman diliminde ABD ara seçimleri yapılacak. Bu yüzden oldukça hareketli bir ay bizi bekliyor olacak.

ABD’de yakında önemli neler olacak?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Kasım ayı, 2’sinde yapılacak olan bir Federal Rezerv toplantısıyla başlıyor. Beklentilerin çoğu, ülkenin merkez bankasının, kilit faiz oranlarını bu sefer 75 baz puan artırması yönünde. Böylece Fed, 2022 para politikasındaki sıkılaştırmayı ikiye katlayacak. Bu, Goldman Sachs’ın Fed’in sonunda faiz oranlarını yaklaşık %5’e çıkaracağı yönündeki tahminleriyle uyumlu.

Sadece iki gün sonra, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Ekim ayı için en son tarım dışı maaş bordrosu (NFP) verilerini açıklayacak. Veriler, tarım dışı tüm işletmelerde bir önceki ayda yaratılan yeni iş sayısını kapsıyor.

ABD ayrıca 8 Kasım’da ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’nun kontrolünü sürdürmek için hayati önem taşıyan ara seçimleri yapacak. Demokratlar şu ana kadar öncelikli olarak sorumluydu. Ancak bunun Joe Biden yönetiminin son iki yılında değişmiş olması mümkün.

Son olarak, Ekim ayı TÜFE rakamları 10 Kasım’da gelecek. Şu an itibariyle beklenen rakamlar, yıllık bazda %8,1’lik bir enflasyon artışı olacağı yönünde.

Kripto paralar

Bitcoin ve kripto paralar üzerindeki etkisi ne olur?

Bitcoin’i ve altcoin’leri nasıl etkileyeceğini görmek için bu olaylara kronolojik ve tarihsel olarak bakmak gerekiyor. Bu yılki FOMC toplantıları kripto paralar için çok önemliydi. Her biri, bazen birkaç saat içinde çift haneli yüzdelerle artan oynaklık getirdi.

Gerçek faiz artışının beklentilerle tamamen aynı olduğu ve uzmanların zaten fiyatlanmış olduğuna inandıkları durumlarda bile, bu nadiren oldu. Bu nedenle, traderların daha fazla fiyat dalgalanması için Kasım ayının başında dikkatli olması gerekiyor.

Genel olarak, NFP verileri en az etkili olanı. Bununla birlikte, nihai rakamlar beklentilerin çok altındaysa, bir miktar oynaklık yaratması mümkün.

Ara seçimler burada karanlık at. Sahneye Demokratların hakim olduğu Biden yönetimi, kripto endüstrisini birkaç icra emri, direktif ve önerilen düzenlemelerle kapsamına aldı. Ancak, Cumhuriyetçiler devralırsa durumun değişmesi mümkün. Dolayısıyla önemli fiyat hareketlerine yol açması da muhtemel.

FOMC toplantılarına benzer TÜFE rakamları da kripto paralar için ani fiyat tepkilerine yol açtı. Nitekim geçmişte, beklenen yüzdeleri %0,2 kadar kaçırmanın BTC için 1.000 dolarlık hamleye yol açtığını gördük.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Kripto Paralar İçin Bu 4 Olaya Dikkat: Yeni Dalga mı Geliyor?

Category:
News